Wizyta wolontariuszy w schronisku dla bezdomnych zwierząt

W dniu 31 stycznia grupa wolontariuszy  z „Powiatowego  Klubu Ośmiu”  ZSR i  ZSO nr1 w Prudniku oraz uczniowie reprezentujący Samorząd Uczniowski wybrali się do „Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt”  w Kędzierzynie –Koźlu. Wyjazd  zorganizowany został z inicjatywy opiekunów wolontariatu Marzanny Zawadzkiej- Ciępki oraz Anny Gattnar.  Przedsięwzięcie było zwieńczeniem zorganizowanej akcji charytatywnej „PUSTA MISKA”, która polegała na  zbiórce karmy, zabawek, koców ,kołder, misek, smyczy, dla zwierząt.

Na miejscu już przywitała nas bardzo serdecznie Pani Małgorzata, która była wyraźnie poruszona naszą wizytą i wdzięczna za każdy gest miłości w postaci darów, jakie przywieźliśmy. Następnie pracownik schroniska oprowadził nas po obiekcie i opowiedział o zasadach działania schroniska, o zasadach adopcji, o smutnych historiach zwierzaków. Schronisko działa w oparciu o ustawę o ochronie zwierząt oraz program opieki nad zwierzętami  bezdomnymi. Działa od 1997 roku, a od 2017 stanowi również schronienie dla bezdomnych kotów.

Mimo, że miejsce jest bardzo zadbane i psy mają dobre warunki życia, to emanuje ono smutkiem. Smutek jest widoczny zwłaszcza w spojrzeniu tych psów, które straciły nadzieję na prawdziwy dom. Należy nadmienić, że sporo tam „staruszków”. I to właśnie pod ich kątem schronisko prowadzi akcję pod hasłem Spieszmy się kochać. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na seniorów, którzy to, równie  radośni i wyjątkowi, jak ich młodsi towarzysze niedoli , zasługują na szczęśliwe życie, miłość i opiekę.  Bo na nie nigdy nie jest zbyt późno…Równolegle schronisko propaguje adopcję zwierząt Nie kupuj, adoptuj.

Bywamy w wielu miejscach, to jednak stanowi pewien wyrzut sumienia i przypomina o tym, że jako ludzie potrafimy być okrutni. Lekcja, jaką tego dnia odebraliśmy  zapadnie  głęboko w nasze  serca.  Wolontariusze zapraszają wszystkich, którzy ukończyli szesnaście lat – to i inne tego typu miejsca czekają na Was. Spacer z podopiecznym schroniska to naprawdę świetny pomysł na zmianę naszej rzeczywistości, na przemianę zła w dobro, na odczarowanie traumatycznych doświadczeń zwierząt.